Lekarz daje pacjentowi szczepionke na COVID-19
Porady

Czy szczepienie na COVID-19 jest bezpieczne?

Szczepienie na COVID-19 jest najważniejszym elementem profilaktyki. Preparat pozwala organizmowi skutecznie bronić się przed patogenem. Dzięki niemu komórki odpornościowe potrafią rozpoznać wirusa i rozpocząć jego eliminację, gdy tylko wniknie on do organizmu. Sprawdź, czy szczepienie na COVID-19 jest bezpieczne.

Szczepienie na COVID-19 a bezpieczeństwo

Zanim szczepionka na COVID-19 została dopuszczona do użytku, przeszła wiele testów i badań klinicznych. Pozwoliły one poznać skuteczność preparatu, ale również możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania. Udało się ustalić, że powoduje on niewielki odsetek powikłań, a korzyści wynikające z jego przyjęcia znacznie przewyższają ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.

Warto pamiętać, że prace nad szczepionkami mRNA trwają już od kilkunastu lat. Pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2 pozwoliło przyspieszyć cały proces wprowadzenia na rynek preparatów tego typu. Nie stałoby się to jednak bez odpowiednich badań.

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że szczepienie na COVID-19 – jak każdy preparat i zabieg medyczny – może powodować powikłania. Istnieją również przeciwwskazania do przyjęcia preparatu. Dlatego każda osoba przed przyjęciem szczepionki przechodzi badanie lekarskie.

Powikłania po szczepionce na COVID-19

Powikłania po szczepionce na COVID najczęściej są lekkie. Po przyjęciu preparatu pojawiają się objawy związane ze wzmożoną aktywnością układu immunologicznego. Dolegliwości przypominają infekcję górnych dróg oddechowych. Należą do nich:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • dreszcze,
  • ból głowy,
  • ogólne zmęczenie,
  • bóle mięśni i stawów.

Często zdarzają się również dolegliwości związane z samą iniekcją. W miejscu wkłucia może pojawić się ból. Ramię jest zaczerwienione, lekko obrzęknięte i swędzi. Część osób obserwuje u siebie obrzęk węzłów chłonnych. Zdarzają się również reakcje alergiczne. Ciężkie powikłania po szczepionce na COVID są rzadkie. Należą do nich: wstrząs anafilaktyczny, zapalenie mięśnia sercowego, udar mózgu.

Kto może zaszczepić się na COVID-19?

Przyjęcie szczepionki na COVID-19 jest zalecane wszystkim osobom, które nie mają przeciwwskazań do przyjęcia preparatu. Szczepić mogą się zarówno dorośli, jak i dzieci. Szczepionka nie jest podawana przy nadwrażliwości na jej składniki oraz gorączce. Natomiast ostrożność jest zalecana przy zaburzeniach krzepnięcia, podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. W takich przypadkach decyzję o podaniu preparatu zawsze podejmuje lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *