InterSilesia, czyli nowe otwarcie dla sektora MŚP. Obudź w sobie rekina eksportu!
Jak zarobić na eksporcie po korona-kryzysie? Jak stawiać pierwsze kroki w tego rodzaju działalności i jak ,,zawojować” kolejne rynki zbytu? Na co opłaca się postawić, a czego się wystrzegać? Tego wszystkiego można i warto się nauczyć! Pomocą zainteresowanym przedsiębiorcom służyć będzie nowy projekt InterSilesia, realizowany przez Fundusz Górnośląski w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.
Projekt adresowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zarejestrowanych bądź prowadzących w przeważającej części działalność na terenie województwa śląskiego. Działania podejmowane w ramach programu będą służyć zarówno doświadczonym eksporterom, którzy otrzymają szereg pomocnych wskazówek, jak rozwijać ekspansję na rynkach zagranicznych, jak i przedsiębiorcom, którzy dopiero planują działalność eksportową.Chętni do udziału w projekcie mogą zgłaszać się już od 1 lipca.
– Nasz projekt jest odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców. Wprawdzie pandemia jeszcze nie odpuściła, ale chcemy już myśleć o ekspansji zagranicznej, by rozwijać biznes po przetrwaniu tej trudnej sytuacji. Chcemy wprowadzić przedsiębiorców na rynki zagraniczne i stworzyć miejsca, w których uzyskają potrzebną pomoc. Rozwiązania mamy już wypracowane, a przedsiębiorca może otrzymać od nas pakiet usług, które są mu potrzebne, aby wejść na konkretny rynek. Często przedsiębiorcy obawiają się np. czy zachowują wszystkie procedury, czy mają odpowiednie certyfikaty, a przede wszystkim, czy mają odpowiednią wiedzę, by wejść na dany rynek z konkretnym produktem. Takim obawom chcemy zaradzić – tłumaczy Krystian Stępień, prezes Funduszu Górnośląskiego SA.
– Przedsięwzięcie bardzo dobrze wpisuje się w strategię województwa „Zielone Śląskie 2030” i pozwala firmom z regionu zaistnieć na rynkach zagranicznych. To szansa na nowe możliwości i nowe kompetencje dla firm, a jednocześnie nowa jakość gospodarcza, fachowe doradztwo i wzmocnienie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w województwie – podkreśla znaczenie projektu marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Działania podejmowane w ramach projektu
Projekt InterSilesia to wiedza i bezpłatne usługi dla przedsiębiorstw z sektora MŚP prowadzących lub planujących rozpocząć działalność eksportową. W ramach programu odbędzie się m.in. cykl przydatnych konferencji i warsztatów, ale to nie wszystko. Do 2023 roku powstanie także infrastruktura wspierająca rozwój handlu zagranicznego. Będą to:
- Centrum Internacjonalizacji – w którym udostępnimy nowoczesne powierzchnie biznesowe, wystawiennicze i konferencyjne. To unikalny ośrodek na skalę kraju, skoncentrowany na rozwoju, badaniu i wspieraniu internacjonalizacji przedsiębiorstw. W CI będą odbywały się spotkania biznesowe, świadczone będą usługi internacjonalizacje: doradcze, edukacyjne i informacyjne.
- Platforma internacjonalizacji – internetowa platforma wiedzy o eksporcie i handlu międzynarodowym, zawierająca bazę ofert współpracy.
- Generator modeli internacjonalizacji – narzędzie umożliwiające wybór najlepszej strategii wejścia na rynki zagraniczne.
Ponadto nasi eksperci będą świadczyli indywidualne usługi doradcze dla MŚP prowadzących działalność eksportową lub planujących rozpocząć eksport towarów i usług.
– Chcemy włączyć do projektu co najmniej 400 przedsiębiorstw, z czego 40 z nich będzie mogło skorzystać ze wsparcia doradców, którzy przygotują dla nich indywidualne modele internacjonalizacji dostosowane do warunków panujących na wybranym rynku – mówi Jacek Miketa, wiceprezes Funduszu Górnośląskiego SA.
Wszystkie działania prowadzone w ramach projektu są bezpłatne, dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.
Projekt „InterSilesia – modelowanie działalności eksportowej przedsiębiorców z sektora MŚP działających na terenie województwa śląskiego” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Jeden komentarz
Grzesiek
Super informacje 🙂