Maszyna rolnicza podczas pracy
Porady,  Rozwój

Jak rozpocząć działalność w sektorze usług rolniczych?

Osoby prowadzące działalność rolniczą coraz częściej rozglądają się za możliwością uzyskania dodatkowych dochodów. Nie ma w tym nic dziwnego – warto uniezależnić swoje wpływy od zebranych plonów. Jednym ze sposobów jest otworzenie działalności usługowej. Ceny usług rolniczych kształtują się obecnie na bardzo dobrym dla przedsiębiorców poziomie. Sprawdźmy więc, jak zacząć oferować tego typu usługi.

Czym są usługi rolnicze?

Usługi rolnicze to nic innego jak prace polowe wykonywane za pomocą maszyn i urządzeń rolniczych na zlecenie. Wśród nich wymienić możemy między innymi orkę, zasiewy, nawożenie i oprysk, a także koszenie zbóż. Korzystają z nich te gospodarstwa rolne, które nie posiadają własnych maszyn, np. małe rodzinne gospodarstwa, których nie stać na taki wydatek, choć nie tylko. Z profesjonalnych usług coraz częściej korzystają również duże gospodarstwa, które chcą zwiększyć tempo i efektywność prac.

Kto może zacząć działalność usługową?

Co ważne, działalność polegającą na świadczeniu usług rolniczych mogą prowadzić nie tylko osoby, które posiadają własne gospodarstwo rolne, a przy tym są wyposażone w odpowiednie maszyny i pojazdy, ale również osoby, które nie są związane z rolnictwem. W tym drugim przypadku muszą jednak liczyć się z koniecznością poniesienia znacznie większych nakładów finansowych związanych z wyposażeniem firmy w odpowiedni sprzęt.

Dotacja na zakup sprzętu – czy możesz na nią liczyć?

Unia Europejska dostrzega fakt, że ceny usług rolniczych rosną, ponieważ brakuje firm wykonujących tego typu działalność. Dlatego też oferuje dotację na zakup niezbędnego do świadczenia usług sprzętu i pojazdów. Osoby chcące zająć się działalnością usługową mogą liczyć na wsparcie w wysokości nawet 500 tysięcy złotych. Warto jednak mieć świadomość, ze dotacje nie są dostępne dla wszystkich. Skorzystać mogą z nich bowiem jedynie te osoby, które od minimum 2 lat prowadzą działalność wspomagającą produkcję roślinną lub chów i hodowlę zwierząt gospodarskich albo świadczą usługi następujące po zbiorach.

W jaki sposób zdobywać klientów?

Jeśli posiadasz maszyny rolnicze i chcesz zacząć świadczyć usługi, musisz dotrzeć do klientów, którzy będą nimi zainteresowani. Na początku sprawdź ceny usług rolniczych w twoim regionie i stwórz własną ofertę dbając o to, by była konkurencyjna. Następnie wykorzystaj media, w których możesz ogłosić swoją propozycje. Najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju portale rolnicze, które odwiedzane są przez osoby będące twoimi potencjalnymi klientami. Możesz również zdecydować się na reklamę w mediach tradycyjnych oraz portalach społecznościowych. Swoich klientów proś o polecanie cię innym. Zastanów się nad wprowadzeniem zniżek dla tych osób, które będą korzystały z twoich usług przez cały sezon.

Podsumowując, ceny usług rolniczych kształtują się obecnie na bardzo przyzwoitym poziomie, co więcej, wszystko wskazuje na to, że będą rosły, podobnie jak zapotrzebowanie na nie. Jeśli więc poszukujesz sposobu na zdobycie dodatkowego dochodu, który wspomoże twoją działalność rolniczą, warto rozważyć rozszerzenie swojego biznesu o świadczenie usług.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *