Jak powstają linie produkcyjne?
Stworzenie linii produkcyjnych jest bardzo złożonym procesem, w którym musi uczestniczyć klient, aby wszystkie elementy zostały dopasowane do potrzeb. Budowa linii produkcyjnych zapewnia zintensyfikowanie procesu produkcyjnego w oparciu o mechanizmy zautomatyzowane. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.
Artykuł partnera.
Budowa linii produkcyjnych – co warto wiedzieć?
Warto rozpocząć od definicji, czym są linie produkcyjne. Otóż jest to ciąg stanowisk lub maszyn, które połączone razem wykorzystuje się w produkcji seryjnej lub masowej. Poszczególne roboty przemysłowe, przyrządy spawalnicze, taśmy tworzą ciąg technologiczny. Oczywiście linie produkcyjne to nie tylko automatyka przemysłowa, ale również stanowiska manualne. Roboty w przemyśle zapewniają powtarzalność działania, zachowanie odpowiedniej jakości oraz niwelują ryzyko błędów i na liniach produkcyjnych takie stanowiska są połączone ze sobą różnymi rodzajami środków transportu. Robot przemysłowy w wielu pracach zastępuje człowieka, może też wykonywać funkcje technologiczne, jak np. spawanie. Jeśli chodzi o systemy transportowe na liniach produkcyjnych, to wykorzystuje się zarówno przenośniki taśmowe płaskie, nieckowe, transportery rolkowe, łańcuchowe, przenośniki taśmowe, jak i przenośniki pneumatyczne. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat procesów, czy chcecie usprawnić produkcję bądź zlecić zaprojektowanie i zbudowanie linii produkcyjnych od podstaw, sprawdźcie ofertę na stronie: www.imi-polska.pl.
Projektowanie maszyn przemysłowych i linii produkcyjnych krok po kroku
Biuro konstrukcyjne zajmuje się projektowaniem maszyn przemysłowych i linii technologicznych. Koncepcja jest zawsze opracowywana wspólnie z klientem. Ważne są między innymi obliczenia wytrzymałościowe. Chodzi o to, by gotowa linia technologiczna zapewniała efektywność, a jednocześnie działała bez zarzutu i poszczególne jej elementy rzadko ulegały awariom. Programowanie PLC maszyn przemysłowych to końcowy etap, który ma umożliwiać kontrolę nad procesem produkcyjnym na stanowiskach zautomatyzowanych. Jest wykorzystywane wszędzie tam, gdzie owe roboty stanowią część procesu produkcyjnego, np. w branży automotive. Czasami firma przebudowuje, rozwija linię produkcyjną i wtedy konieczne jest zaprojektowanie nowej linii produkcyjnej. Często następuje też relokacja maszyn. Projektowanie maszyn przemysłowych jest pierwszym etapem, później następuje wykonanie według projektu zarówno maszyn jak i stanowisk, czyli całej linii produkcyjnej. Następnie potrzebny jest rozruch, bo konieczne jest sprawdzenie, czy każde stanowisko działa sprawnie i zapewnia efektywność pracy. Wykonywane są rzeczywiste testy produkcyjne. Następnie linie produkcyjne mogą zostać oddane do użytku.
OEE a praca linii produkcyjnych
W przypadku pracy linii produkcyjnej bardzo ważny jest wskaźnik OEE. Mierzy on efektywność wykorzystania maszyn i urządzeń. Każda linia produkcyjna powinna gwarantować maksymalną produktywność, zarówno w zakresie stanowisk zautomatyzowanych czy zrobotyzowanych, jak i tych obsługiwanych przez człowieka, czyli manualnych. Linie produkcyjne powinna znacząco przyspieszać czas produkcji, obniżać jej koszty, a także poprawiać jakość produktu końcowego i zapewniać jego powtarzalność. Wskaźnik OEE na poziomie 60% oznacza, że straty w dostępnym czasie pracy maszyny wynoszą 40%. Dąży się zatem do uzyskania jak najwyższego wskaźnika OEE, czyli zmaksymalizowania efektywności maszyn i urządzeń na liniach produkcyjnych. Dzięki temu realnie można wpływać na większe zyski z produkcji, a także ograniczenie strat materiałowych.