BMW, samochód
Samochody

Wielka prawda o handlu samochodami używanymi – czego NIE mówią handlarze?

Aktualizacja: 27 marzec 2025

Handel samochodami używanymi to branża, która interesuje i trudni mnóstwo ludzi w Polsce. Wszystko ze względu na specyfikę naszego rynku, w którym ludzie nie zarabiają na tyle dużo, aby każdy mógł sobie pozwolić na nowe auto prosto z salonu, a mentalność jest taka, że zawsze lepiej zaoszczędzić poprzez zakup używanego auta, aniżeli przepłacić kupując to zupełnie nowe. Z tym wszystkim jednak wiąże się spore ryzyko – zwłaszcza, jeśli auto, którego potrzebujemy ma zostać sprowadzone spoza granic naszego kraju. Jak znaleźć kogoś, kto handluje samochodami i jest jednocześnie człowiekiem uczciwym, który sprowadzi nam auto w dobrym stanie, nie tylko wizualnym, ale też – a może przede wszystkim – technicznym, bez żadnego rodzaju matactw i niedopowiedzeń?

Czy z zakupem auta zza granicy wiąże się jakieś ryzyko?

Sam fakt kupna używanego auta wiąże się z pewnym ryzykiem – w końcu pierwotny właściciel z jakiegoś powodu się go pozbywa. Handel samochodami używanymi niejednokrotnie wiąże się z dobrą umiejętnością kłamania – jest to fakt znany każdemu świadomemu konsumentowi. Ta świadomość powinna być podstawą jeszcze przed udaniem się do handlarza.

Ryzyko związane z zakupem używanego samochodu, wynika przede wszystkim z tuszowania jego wad i niedociągnięć przez sprzedającego, w tym popularnego cofania licznika, pozbywania się usterek po wypadkach oraz zaledwie powierzchownego poprawiania wyglądu.

Oczywiście nie ma co demonizować i uznawać każdego sprzedawcę za nieuczciwego, a auto – za modyfikowane wyłącznie pod kątem sprzedaży. Należy za to uważać, by nie wplątać się w niekorzystny dla nas interes.

Wiarygodność osoby, która handluje samochodami

W całym procesie, jakim jest handel samochodami, z punktu widzenia kupującego, najważniejsze jest, aby zadbać o wiarygodność osoby, od której kupuje się auto. Bardzo dobrze byłoby, gdyby był to któryś z naszych znajomych. Jeżeli jest to osoba kompletnie obca, poszukajmy informacji na jej temat w Internecie. Gdyby oszukiwała lub kantowała, ludzie chętnie podzieliliby się tą informacją właśnie w sieci. Często można to zrobić jeszcze przed wybraniem się na oglądanie auta. Warto też korzystać z usług firm, a nie osób prywatnych – choć zapłacimy wtedy nieco więcej, będziemy mieli realny podmiot, który przyjmie odpowiedzialność za sprzedawany przez siebie produkt.

Na co zwrócić uwagę sprowadzając auta zza granicy?

samochód, handel autami
Źródło: Pixabay.com

Jeżeli nasz wybór, odnośnie zakupu auta, padł na takie sprowadzane zza granicy (przez firmę lub osobę, dla której handel samochodami jest chlebem powszednim), musimy pamiętać, aby zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • pierwsze wrażenie – zwróćmy uwagę, jak wizualnie wygląda samochód tuż po spojrzeniu na niego; zwróćmy szczególną uwagę na lakier (warto wziąć ze sobą miernik lakieru) oraz stan nadwozia;
  • stan wizualny kokpitu – zwróćmy uwagę na to, jak wyglądają fotele oraz okładziny pedałów – fotel kierowcy powinien być w stanie adekwatnym do przebiegu; jeżeli ten jest bardzo duży, zazwyczaj jest on poprzecierany i wygnieciony;
  • tan kierownicy i gałki zmiany biegów – oba ta elementy są wykorzystywane praktycznie przez cały czas – dlatego też mogą sugerować, jaki rzeczywisty przebieg ma auto;
  • przebieg – to jedna z kluczowych rzeczy, która sugeruje stopień wykorzystania auta; choć „cofanie licznika” wciąż jest bardzo popularne, wystarczy nam znać numer VIN auta, aby sprawdzić to w Internecie; jeżeli sprzedawca próbuje go zataić (albo po prostu go nie posiada) – wiejmy!
  • bezwypadkowość;
  • „pod maską” i „pod samochodem” – nie tylko wizualne aspekty powinny być obiektami naszych oględzin; zajrzyjmy pod maskę i… pod sam samochód, w poszukiwaniu korozji, rudego połysku i czegokolwiek, co dawałoby poczucie złego stanu danych części.

Zalety kupna auta używanego

Choć artykuł skupia się głównie na ryzykach, warto wspomnieć również o powodach, dla których tak wiele osób decyduje się na zakup używanego pojazdu:

  • Niższa cena – używane samochody są znacznie tańsze niż nowe, nawet jeśli mają niewielki przebieg.
  • Mniejsza utrata wartości – nowe auto szybko traci na wartości, szczególnie w pierwszych latach użytkowania.
  • Szeroki wybór modeli – można znaleźć wersje już niedostępne w salonach, często lepiej wyposażone.

Wady zakupu auta używanego

Zakup samochodu z drugiej ręki może być opłacalny, ale wiąże się również z realnymi zagrożeniami i ograniczeniami, które trzeba brać pod uwagę:

  • Brak gwarancji producenta – większość używanych aut nie jest już objęta fabryczną ochroną, więc wszelkie naprawy pokrywamy z własnej kieszeni.
  • Niepewna historia pojazdu – nawet po sprawdzeniu VIN nie zawsze da się ustalić pełną przeszłość auta, zwłaszcza jeśli było serwisowane poza autoryzowaną siecią.
  • Ryzyko ukrytych usterek – handlarze potrafią tuszować poważne problemy techniczne, które mogą ujawnić się dopiero po czasie.
  • Starsza technologia i niższy komfort – starsze modele mogą nie mieć nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, multimediów czy ekologicznych rozwiązań.
  • Wyższe koszty eksploatacji – zużyte części, wyższe spalanie, częstsze przeglądy i naprawy to typowe bolączki aut z dużym przebiegiem.

Samochody używane w 2025 roku – co się zmieniło i na co trzeba uważać?

Rynek aut używanych w 2025 roku wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Zmiany technologiczne, nowe regulacje unijne oraz coraz większa świadomość konsumentów sprawiły, że kupno samochodu z drugiej ręki wymaga dziś jeszcze większej czujności.

W 2025 roku pojawiło się więcej aut hybrydowych i elektrycznych w sprzedaży wtórnej, co niesie nowe ryzyka i wyzwania. Akumulatory w tych pojazdach mogą mieć ograniczoną żywotność, a ich wymiana bywa kosztowna – dlatego warto domagać się szczegółowej historii serwisowej.

Popularne stały się także nowe triki handlarzy – m.in. fałszowanie historii pojazdu w aplikacjach mobilnych i dokumentach cyfrowych. Co więcej, niektóre platformy ogłoszeniowe wciąż nie weryfikują ogłoszeń pod kątem aut powypadkowych czy z długami (leasing, zastaw).

Warto wiedzieć, że od stycznia 2025 obowiązuje nowa dyrektywa UE, która zwiększa odpowiedzialność sprzedawców za zatajanie istotnych wad pojazdu – jednak w praktyce nadal nie jest to szczelne zabezpieczenie.

Kolejnym trendem jest sprowadzanie tańszych aut z mniej oczywistych rynków, jak Bułgaria, Rumunia czy Litwa. Takie pojazdy często mają niepełną historię serwisową i mogą być składane z dwóch lub więcej egzemplarzy.

Świadomy wybór auta używanego wymaga nie tylko ostrożności, ale i pewnych kompromisów – zwłaszcza jeśli zależy nam na niskiej cenie zakupu.

W dzisiejszych czasach handel samochodami używanymi sprowadzanymi spoza granic naszego kraju kwitnie – nic dziwnego, skoro jest na nie wręcz olbrzymi popyt. Jeżeli jednak i my zdecydujemy się na skorzystanie z usług osoby, która handluje samochodami, musimy uważać i być bardzo czujni – zarówno w kwestii jego samego, jak samochodów, które sprzedaje. Handel samochodami niejednokrotnie wymaga od sprzedawcy przebiegłości – z perspektywy klienta powinniśmy na nią być bardzo wyczuleni.

A może zastanawiasz się, jakby to było, gdybyś to właśnie Ty dołączył do tej branży i zaczął handlować samochodami? Jeśli tak, zapraszamy do przeczytania artykułu na http://www.money24.com.pl/handel-autami-jak-zaczac-zarabiac-w-tym-biznesie. Dowiesz się z niego, jak zacząć zarabiać w tym biznesie.

7 komentarzy

  • Aleks

    Jak dla mnie czarna branża. Ja tam bym się w to nie bawił… Owszem zarobić można nie mało, ale ile słyszy się o sprzedaży wadliwych samochodów przez takich handlarzy.

    • admin

      Twój mąż handluje autami, a Ty wspierasz go w marketingu? Świetny duet! Żeby skutecznie zareklamować samochód, postaw na dobre zdjęcia w naturalnym świetle – pokaż auto z każdej strony, również wnętrze i silnik. W opisie bądź konkretna i szczera – napisz nie tylko zalety, ale i ewentualne wady. Zaufanie sprzedaje szybciej niż „koloryzowanie”.

      Nie ograniczajcie się do OLX – promujcie ogłoszenie na grupach lokalnych, Instagramie, Facebooku, a nawet w krótkich filmach na TikToku. Możecie też uruchomić reklamę targetowaną na mieszkańców regionu. Kluczem jest wiarygodność i widoczność – w 2025 roku uczciwa oferta broni się najlepiej.

    • Redakcja

      Oj, mocna teza! Ale coś w tym jest – branża motoryzacyjna ma niestety opinię, na którą sama długo pracowała. Nieuczciwi handlarze potrafią być naprawdę kreatywni, zwłaszcza jeśli chodzi o ukrywanie wad. Na szczęście coraz więcej sprzedawców stawia dziś na transparentność, bo klienci są lepiej poinformowani i łatwiej ich „złapać” na kłamstwie. A co do stolarzy – może to temat na osobny artykuł?

    • Redakcja

      W 2025 roku sprowadzanie aut wciąż może się opłacać, ale tylko jeśli podejdziemy do tego rozsądnie. Trzeba brać pod uwagę rosnące koszty transportu, nowe unijne przepisy i ryzyko związane z autami elektrycznymi i hybrydowymi. Coraz trudniej o okazję, ale świadomy zakup nadal może się zwrócić – szczególnie jeśli mamy zaufanego handlarza i dokładnie sprawdzimy historię pojazdu.

Jeśli masz pytanie dotyczące powyższego artykułu koniecznie zadaj je poniżej:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *