Jak złomować stare i niepotrzebne maszyny przemysłowe?
Maszyny przemysłowe z biegiem lat psują się i stają bezużyteczne. Ze starą i zepsutą maszyną postępuje się podobnie, jak z rozbitym samochodem – pojazd musi trafić na złom. Jednak maszyny wykorzystywane w przemyśle są dużo większe i mają bardziej złożoną konstrukcję, w skład której wchodzą elementy wykonane z metalu czy tworzyw sztucznych. Z tego powodu duże znaczenie odgrywa prawidłowy recykling zużytych urządzeń.
Jak zgodnie z prawem zezłomować maszyny przemysłowe?
Maszyny przemysłowe to duże i złożone konstrukcje, które również się psują i stają bezużyteczne, a zakład przemysłowy, który chce wymienić maszyny na nowe, nie może tych starych wyrzucić na śmietnik. Niezgodne z prawem jest także samodzielne rozmontowanie maszyny, by zachować jej części. Za taką samowolkę grozi kara nawet do 300 000 zł! Zakłady przemysłowe muszą minimalizować swój szkodliwy wpływ na środowisko i w związku z tym muszą zgodnie z prawem zezłomować starą maszynę.
Złomowanie maszyn przemysłowych wygląda podobnie do złomowania pojazdów osobowych. Na początku maszyna trafia do Stacji Demontażu Pojazdów, gdzie jej właściciel okazuje dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Jeśli maszyna ma kilku właścicieli, wówczas wszyscy muszą stawić się osobiście – chyba że mają upoważnienie. Po sprawdzeniu dokumentów maszyna zostaje odebrana, a właścicielowi wręcza się zaświadczenie (umożliwiające wyrejestrowanie pojazdu i wypowiedzenie ubezpieczenia), które należy dostarczyć w ciągu 30 dni do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym.
Jak przebiega złomowanie maszyn przemysłowych?
Firmy zajmujące się złomowaniem maszyn muszą mieć odpowiednie umiejętności i doświadczenie, a także być wyposażone w specjalistyczny sprzęt techniczny. Cały proces musi przebiegać w zgodzie z zasadami BHP, dlatego przed samym złomowaniem niezbędna jest prawidłowa deinstalacja i demontaż maszyny.
Jak zauważa ekspert z firmy INTER-TECH: utylizacja urządzeń musi być przeprowadzona tak, aby wszystkie szkodliwe substancje zostały usunięte i zneutralizowane zgodnie z normami oraz standardami. Istotne jest nie tylko bezpieczeństwo osób obecnych w miejscu podejmowanych działań, ale także troska o środowisko.
Bardzo ważne jest zaangażowanie odpowiednich sił i środków, dzięki czemu cały proces przebiegnie szybko, sprawnie i w sposób niezakłócony dla przedsiębiorstwa. Dokonując utylizacji maszyn, dbamy nie tylko o ochronę środowiska, ale także szybko zyskujemy miejsce na montaż nowych sprzętów oraz eliminujemy maszyny w legalny sposób.