Kobueta ma przyklejona na twarzy wydrukowane kolorowe etykiety
Porady

Ważne aspekty druku etykiet

Projekt naklejki powinien być wykonany według określonych wytycznych, które zapewniają uzyskanie właściwego rezultatu oraz usprawniają cały proces produkcji. Wygląd etykiet może być uatrakcyjniany na wiele sposobów. Dzięki etykietom łatwiej jest układać towary na półkach i w magazynach, ich zastosowanie w znacznym stopniu ułatwia życie.

Druk etykiet kolorowych – charakterystyka

Druk etykiet jest wykorzystywany za pomocą różnego rodzaju urządzeń, drukarki do etykiet mają szerokie zastosowanie w branży przemysłowej, biurowej, rozrywkowej i poligraficznej. Przed drukiem trzeba dobrze zaplanować wygląd etykiet, aby później nie nanosić żadnych zmian. Ważnym kryterium jest przeznaczenie etykiety, ponieważ od tego zależy wybór konkretnych materiałów. Inne technologie wykorzystywane są do projektów wysokonakładowych, a inne do średnio i małonakładowych. Kolorystyka ulotek i etykiet powinna być dostosowana do całościowych założeń wizualnych danej marki. Dzięki temu produkt zaopatrzony w taką etykietę od razu będzie kojarzony z konkretną marką. Zanim nastąpi druk etykiet, ich projekt powinien uwzględniać harmonijne dopasowanie kolorystyczne poszczególnych elementów, aby tworzyły one przemyślaną całość. Trzeba również zastosować odpowiedni kontrast między barwami, aby etykiety były przejrzyste.

Druk etykiet – stosowane technologie

Popularnie stosowane technologie druku etykiet to między innymi:

  •  druk fleksograficzny,
  •  druk cyfrowy,
  •  druk cyfrowy inkjet.

Druk fleksograficzny stosowany jest w przypadku produkcji etykiet o dużych nakładach. Wybierając tę technikę, trzeba być pewnym wcześniej, jak będzie wyglądał końcowy efekt, ponieważ ewentualne zmiany w trakcie drukowania są trudne do przeprowadzenia. Druk etykiet metodą fleksograficzną polega na wykorzystaniu farb szybkoschnących i może być stosowany na nierównym podłożu. Druk cyfrowy jest o wiele szybszą metodą produkowania, ponieważ nie jest potrzebne wcześniejsze przygotowanie form. Jakość takiego druku jest podobna jak druku fleksograficznego, ale jest on mniej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Z kolei druk etykiet metodą cyfrową inkjet jest również szybki w wykonaniu, podobnie jak druk cyfrowy, około 300 mm/s. Wydrukowane etykiety są trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Stosowane tusze pigmentowe w tej metodzie są trwałe, nie blakną i nie zmieniają się pod wpływem wilgoci. Można również łatwo dokonywać zmian podczas druku etykiet i zmieniać ich wygląd. Druk inkjet jest formą druku przemysłowego umożliwiającą wykonywanie średniej ilości etykiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *