W pełni umeblowany warsztat
Porady

Szafy jako element umeblowania warsztatów

Artykuł partnera.

Szafy warsztatowe w wysokim stopniu wpływają na pracę całego zakładu – umożliwiają szybką i wygodną organizację narzędzi, śrub, środków pielęgnacyjnych czy różnorodnych akcesoriów, a co za tym idzie – bezproblemowe znalezienie aktualnie potrzebnych przyrządów. Czym więc dokładnie powinno się charakteryzować podobne wyposażenie? Oto krótki poradnik.

Chociaż może wydawać się, że meble niezbyt często pojawiają się we wnętrzu takich zakładów, opisywane sprzęty są niezbędnym elementem wyposażenia warsztatów. Wykorzystując szafę, można zaoszczędzić powierzchnię, która jest potrzebna do wykonania praktycznych prac nad przykładowym samochodem czy krzesłem. Fachowiec jest w stanie swobodnie się poruszać i przeprowadzić naprawę wybranego urządzenia w odpowiednich warunkach, nie przeszukując jednocześnie stołu, na którym piętrzą się kolejno porzucone narzędzia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szafy warsztatowe? 

Co ciekawe, podobne wyposażenie jest stosowane nie tylko w profesjonalnych zakładach, ale także w przydomowych garażach, w których hobbystycznie pracują „rodzinni” majsterkowicze. Szafy warsztatowe wyróżniają się więc odpornością na różne warunki użytkowania – sprawdzą się zarówno podczas intensywnej pracy fachowców, jak i lżejszych „robótek” amatorów. Aby jednak upewnić się, że wybrany mebel odpowiada wymogom eksploatacyjnym, należy zwrócić uwagę na jakość materiałów, z jakich wykonano tę konstrukcję (poleca się np. blachy stalowe).

Konieczne jest też dobranie właściwej pojemności szafy oraz dodatkowego oprzyrządowania, które pozwoli na wypracowanie sprawnego systemu organizacji. Jak tłumaczą eksperci z firmy CEKAR, chodzi o odpowiednią ilość półek, szuflad czy skrytek, a także np. możliwość instalacji zawieszek i wygodnego wsunięcia pojemników na drobne elementy. W warsztatach znajdują się bowiem rozmaite akcesoria, mniejsze czy większe sprzęty oraz urządzenia, które wymagają odpowiedniego przechowywania, dlatego podobne rozwiązania mogą okazać się przydatne.

Szafy warsztatowe – bezpieczeństwo i komfort 

Opisywane sprzęty mogą być także wykorzystane jako skrytka na okablowanie, jakie zazwyczaj plącze się pod stopami fachowców. Wystarczy umieścić gniazdka za konstrukcją wyposażenia i ew. zwijadła, dzięki którym szybko schowa się wszelkie przewody. Szafki warsztatowe, jakie montuje się nad stołami, pozwalają też na szybkie uprzątnięcie blatu po zakończonej pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest również instalacja zbiorników na śmieci, które znajdują się pod takimi „biurkami” (pozwala to na wygodne wyrzucanie odpadów).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *