Kobieta trzyma w ręce swoja karte kredytową i telefon
Porady

Karta kredytowa – do czego może Ci się przydać?

Karta kredytowa to bardzo praktyczny produkt bankowy, który ma wiele zalet. Poza niezwykłą wygodą użytkowania, charakterystyczną dla kart płatniczych, w wielu przypadkach związanych z niedopinającym się domowym budżetem okazuje się wprost niezastąpiona. Bo choć z wyglądu przypomina tradycyjną kartę płatniczą, stwarza o wiele większe możliwości. Zapewnia bowiem dostęp do środków, nawet jeśli saldo rachunku wynosi zero.

Karta kredytowa jest formą kredytu na bardzo dogodnych warunkach. Umożliwia pożyczanie dodatkowych środków bez żadnych opłat. Warunkiem jest jednak jej terminowe spłacanie. Kiedy i czy warto z niej korzystać? Przekonajmy się.

Jak działa karta kredytowa?

Zasady działania karty kredytowej, podobnie jak proces jej wydawania – są bardzo proste. Aby umożliwić korzystanie z karty, zakładany jest tzw. rachunek techniczny, do którego zostaje ona przypisana. Wszystkie transakcje wykonywane z jej użyciem są podliczane i sumowane. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego posiadacz karty musi spłacić pożyczoną sumę w całości. Jeśli dokona tego w wyznaczonym terminie, wówczas nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Jeżeli jednak ów termin przekroczy, wówczas za każdy dzień opóźnienia do głównej kwoty będą doliczane odsetki w wysokości zgodnej z ustalonym oprocentowaniem.

Sam proces spłaty zadłużenia jest bardzo prosty. Wystarczy wykonać przelew z rachunku podstawowego na rachunek techniczny przypisany do karty. Równie proste jest korzystanie z karty. Można posługiwać się nią na dokładnie takich samych zasadach, jak dzieje się to w przypadku klasycznej karty płatniczej. Z wykorzystaniem karty kredytowej można więc dokonywać płatności zbliżeniowych, płacić w sieci, a także wypłacać gotówkę z bankomatów. Karta kredytowa jest bardzo popularnym produktem bankowym. W swojej ofercie ma ją zdecydowana większość instytucji finansowych. Zakres formalności związany z procesem jej wydania jest ograniczony do minimum. Ich dopełnienie nie sprawia żadnych trudności. O wydanie karty można też wnioskować za pośrednictwem sieci. Wystarczy złożyć stosowny wniosek.

Kiedy warto z niej skorzystać?

Karta kredytowa jest niezwykle funkcjonalna. Korzystając z niej, można w szybki i prosty sposób dokonać płatności zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i w sieci. Przy jej użyciu można płacić za produkty i usługi bez żadnych ograniczeń w ramach przyznanego limitu, nawet wtedy, kiedy realnie nie ma się wystarczających środków. I choć jest ona formą zadłużenia, ze względu na dogodne warunki, korzystając z niej z rozwagą, można uniknąć trudności w spłacie zobowiązania oraz niepotrzebnych kosztów. To bardzo wygodne rozwiązanie i wyjątkowo atrakcyjna forma pożyczki.

Korzystanie z karty kredytowej bez wątpienia stwarza wiele możliwości. Pomaga dopiąć domowy miesięczny budżet, ratuje w sytuacji nieplanowanych wydatków, niespodziewanego remontu czy też dodatkowych, ponadprogramowych zakupów i w wielu innych sytuacjach losowych. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że jest ona formą zadłużenia, które wiąże się z koniecznością terminowej spłaty. I choć dokonywanie płatności za pośrednictwem karty jest bardzo wygodne, łatwo stracić kontrolę nad wydatkami, powiększając w ten sposób kwotę, którą trzeba będzie spłacić. Nieracjonalne gospodarowanie kartą może więc doprowadzić do nawarstwiającego się zadłużenia i ryzyka utraty płynności finansowej. Warto więc mierzyć siły na zamiary i korzystać z karty w racjonalny sposób. Pomoże to zapanować nad domowym budżetem i stworzy możliwość pozyskania dodatkowych środków, umożliwiając w ten sposób realizację najważniejszych potrzeb (1,2).

  1. „Karta kredytowa – co to jest? Jak działa karta kredytowa?”, (https://www.bankier.pl/smart/karta-kredytowa-co-to-jest-jak-dziala-karta-kredytowa), data dostępu: 16.12.2021.
  2. Serafin A., „Dlaczego warto płacić kartą kredytową? – 6 powodów”., (https://direct.money.pl/artykuly/porady/dlaczego-warto-placic-karta-kredytowa—6,240,0,2121200), data dostępu: 16.12.2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *