Asystent google, telefon
Porady,  Rozwój,  Technologia

Jak wykorzystać asystenta Google Now?

Świat ciągle idzie do przodu – jest to bardzo dobrze widoczne w branży technologicznej, która stale zachwyca rozwiązaniami, o których, jeszcze kilka lat temu ciężko byłoby chociażby śnić. Jedną z największych innowacji ostatnich lat jest z pewnością Google Now – nasz personalny asystent prosto od jednego z najpopularniejszych koncernów na świecie. Czym on jest i jakie komendy Google ułatwią nam życie w największym stopniu? O tym wszystkim zamierzamy powiedzieć w tym artykule.

Czym jest Google Now?

Opisując Google Now zaledwie jednym wyrażeniem można go określić mianem inteligentnego osobistego asystenta. Wystarczy powiedzieć słowa „Ok, Google”, a ten wysłucha dokładnie tego, co mamy do powiedzenia, a następnie odpowiednio się do tego ustosunkuje, starając się pomóc nam w najlepszy z możliwych sposobów. Wspierane przez asystenta Google komendy są cały czas poszerzane i – co najważniejsze – możliwe do wypowiedzenia w języku polskim. Znacznie wpływa to na przystępność całej aplikacji, sprawiając, że każdy może się w niej odnaleźć.

Zastosowanie asystenta Google – gdzie można go zainstalować?

Choć asystent Google Now debiutował na urządzeniach mobilnych z systemem Android, a obecnie jest ich integralną częścią i nie trzeba go instalować, współcześnie istnieje możliwość korzystania z niego również na komputerze osobistym – wystarczy posiadać przeglądarkę Chrome w jej najnowszej wersji i włączyć właściwą aplikację.

Jej funkcje znacząco różnią się od mobilnego pierwowzoru, w wersji pecetowej można liczyć na sporo przydatnych rzeczy, niekoniecznie wykorzystujących komendy głosowe. Co najciekawsze, wersja desktopowa potrafi działać w tle, nawet bez otwartej instancji przeglądarki Chrome. W związku z tym jest w stanie informować nas o ważnych rzeczach niezależnie od tego, co w danym momencie robimy.

Oczywiście należy pamiętać, że asystent Google w obu wersjach jest aplikacją pionierską i wciąż rozwojową. Nie należy się zatem spodziewać po niej kompletnych rozwiązań na absolutnie każdą sytuację.

Najpopularniejsze komendy

Telefon komórkowy
Źródło: Pixabay.com

Choć technologia Google Now wbrew pozorom wciąż raczkuje, stale stara się być czymś więcej aniżeli fajnym gadżetem do jednokrotnego pokazania znajomym. Już teraz oferowane przez asystenta gGogle komendy pozwalają na uzyskanie wymiernych informacji na wiele tematów oraz wykonywać mnóstwo akcji bez dotykania klawiatury. Do najpopularniejszych obecnie komend Google należą:

 • gdzie jestem? – Google wyświetla nam wszystkie informacje na temat naszej lokalizacji, w tym jej dokładny adres;
 • jak dojadę do (nazwa miejsca lub adres) – otwierana jest aplikacja Map Google z włączoną nawigacją do wskazanego przez nas celu; możemy dopowiedzieć sposób transportu, by doprecyzować preferowaną formę dotarcia na miejsce;
 • obudź mnie o… – ustawia budzik na wybraną przez nas godzinę (za pośrednictwem aplikacji wbudowanej w telefon);
 • uruchom (nazwa aplikacji) – pozwala na otwarcie dowolnej aplikacji;
 • pogoda w (miasto) – wyświetla aktualną pogodę.
 • dzień dobry! – te proste słowa pozwolą uzyskać od asystenta przywitanie oraz przegląd najbardziej kluczowych o poranku informacji, w tym godziny, warunków atmosferycznych i korków;
 • wyślij SMS do (odbiorca) o treści (treść) – za pomocą tej komendy wyślemy SMS-a do wybranej przez nas osoby – nie obawiajmy się, przed jego wysłaniem będziemy mieli szansę przeczytania go celem sprawdzenia, czy Google dokładnie wychwyciło to, co chcieliśmy przekazać;
 • czym jest (nazwa przedmiotu / rzeczy / czegokolwiek innego) – Google stara się znaleźć i odczytać nam informacje na temat dowolnej rzeczy; często posiłkuje się przy tym serwisami zewnętrznymi.

Więcej komend znajdziemy na http://www.trinet.com.pl/komendy-google-now/.

Podsumowanie

Google Now to wynalazek, który powoli rewolucjonizuje cały świat technologii i którego rozwój śledzi niemal cały glob.Komendy Google, w zakresie których działa są stale aktualizowane i udoskonalane, a on sam w sobie – wzbogacany o nowe funkcje znacząco ułatwiające nam życie. W jakimkolwiek kierunku nie poszłaby ta technologia i jakiekolwiek asystent Google komendy pojawiłyby się w jej obrębie, jest ona czymś wartym śledzenia i właściwego testowania.

Jeden komentarz

 • Jerzyk

  Polska wersja mnie nie zadowala. Nadal wiele pozostaje do dopracowania. Ale sam Asystent Google Now to świetna opcja. Mam nadzieje, ze wkrótce zostanie udoskonalony już tak na 100% 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *