Handel samochodami – o czym warto pamiętać sprowadzając auta zza granicy?
Handel samochodami używanymi to branża, która interesuje i trudni mnóstwo ludzi w Polsce. Wszystko ze względu na specyfikę naszego rynku, w którym ludzie nie zarabiają na tyle dużo, aby każdy mógł sobie pozwolić na nowe auto prosto z salonu, a mentalność jest taka, że zawsze lepiej zaoszczędzić poprzez zakup używanego auta, aniżeli przepłacić kupując to zupełnie nowe. Z tym wszystkim jednak wiąże się spore ryzyko – zwłaszcza, jeśli auto, którego potrzebujemy ma zostać sprowadzone spoza granic naszego kraju. Jak znaleźć kogoś, kto handluje samochodami i jest jednocześnie człowiekiem uczciwym, który sprowadzi nam auto w dobrym stanie, nie tylko wizualnym, ale też – a może przede wszystkim – technicznym, bez żadnego rodzaju matactw i niedopowiedzeń?
Czy z zakupem auta zza granicy wiąże się jakieś ryzyko?
Sam fakt kupna używanego auta wiąże się z pewnym ryzykiem – w końcu pierwotny właściciel z jakiegoś powodu się go pozbywa. Handel samochodami używanymi niejednokrotnie wiąże się z dobrą umiejętnością kłamania – jest to fakt znany każdemu świadomemu konsumentowi. Ta świadomość powinna być podstawą jeszcze przed udaniem się do handlarza.
Ryzyko związane z zakupem używanego samochodu, wynika przede wszystkim z tuszowania jego wad i niedociągnięć przez sprzedającego, w tym popularnego cofania licznika, pozbywania się usterek po wypadkach oraz zaledwie powierzchownego poprawiania wyglądu.
Oczywiście nie ma co demonizować i uznawać każdego sprzedawcę za nieuczciwego, a auto – za modyfikowane wyłącznie pod kątem sprzedaży. Należy za to uważać, by nie wplątać się w niekorzystny dla nas interes.
Wiarygodność osoby, która handluje samochodami
W całym procesie, jakim jest handel samochodami, z punktu widzenia kupującego, najważniejsze jest, aby zadbać o wiarygodność osoby, od której kupuje się auto. Bardzo dobrze byłoby, gdyby był to któryś z naszych znajomych. Jeżeli jest to osoba kompletnie obca, poszukajmy informacji na jej temat w Internecie. Gdyby oszukiwała lub kantowała, ludzie chętnie podzieliliby się tą informacją właśnie w sieci. Często można to zrobić jeszcze przed wybraniem się na oglądanie auta. Warto też korzystać z usług firm, a nie osób prywatnych – choć zapłacimy wtedy nieco więcej, będziemy mieli realny podmiot, który przyjmie odpowiedzialność za sprzedawany przez siebie produkt.
Na co zwrócić uwagę sprowadzając auta zza granicy?
Jeżeli nasz wybór, odnośnie zakupu auta, padł na takie sprowadzane zza granicy (przez firmę lub osobę, dla której handel samochodami jest chlebem powszednim), musimy pamiętać, aby zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:
- pierwsze wrażenie – zwróćmy uwagę, jak wizualnie wygląda samochód tuż po spojrzeniu na niego; zwróćmy szczególną uwagę na lakier (warto wziąć ze sobą miernik lakieru) oraz stan nadwozia;
- stan wizualny kokpitu – zwróćmy uwagę na to, jak wyglądają fotele oraz okładziny pedałów – fotel kierowcy powinien być w stanie adekwatnym do przebiegu; jeżeli ten jest bardzo duży, zazwyczaj jest on poprzecierany i wygnieciony;
- tan kierownicy i gałki zmiany biegów – oba ta elementy są wykorzystywane praktycznie przez cały czas – dlatego też mogą sugerować, jaki rzeczywisty przebieg ma auto;
- przebieg – to jedna z kluczowych rzeczy, która sugeruje stopień wykorzystania auta; choć „cofanie licznika” wciąż jest bardzo popularne, wystarczy nam znać numer VIN auta, aby sprawdzić to w Internecie; jeżeli sprzedawca próbuje go zataić (albo po prostu go nie posiada) – wiejmy!
- bezwypadkowość;
- „pod maską” i „pod samochodem” – nie tylko wizualne aspekty powinny być obiektami naszych oględzin; zajrzyjmy pod maskę i… pod sam samochód, w poszukiwaniu korozji, rudego połysku i czegokolwiek, co dawałoby poczucie złego stanu danych części.
Podsumowanie
W dzisiejszych czasach handel samochodami używanymi sprowadzanymi spoza granic naszego kraju kwitnie – nic dziwnego, skoro jest na nie wręcz olbrzymi popyt. Jeżeli jednak i my zdecydujemy się na skorzystanie z usług osoby, która handluje samochodami, musimy uważać i być bardzo czujni – zarówno w kwestii jego samego, jak samochodów, które sprzedaje. Handel samochodami niejednokrotnie wymaga od sprzedawcy przebiegłości – z perspektywy klienta powinniśmy na nią być bardzo wyczuleni.
A może zastanawiasz się, jakby to było, gdybyś to właśnie Ty dołączył do tej branży i zaczął handlować samochodami? Jeśli tak, zapraszamy do przeczytania artykułu na http://www.money24.com.pl/handel-autami-jak-zaczac-zarabiac-w-tym-biznesie. Dowiesz się z niego, jak zacząć zarabiać w tym biznesie.
Jeden komentarz
Aleks
Jak dla mnie czarna branża. Ja tam bym się w to nie bawił… Owszem zarobić można nie mało, ale ile słyszy się o sprzedaży wadliwych samochodów przez takich handlarzy.