Klucze od samochodu z brązowym brelokiem
Porady,  Samochody

Długoterminowy wynajem aut czy leasing – co wybrać?

Jak forma sfinansowania floty samochodowej jest najlepsza? Takie pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, dla których posiadanie odpowiednich aut jest równoznaczne z „być albo nie być” firmy. Często wybór pada na leasing, ale warto wziąć pod uwagę wynajem długoterminowy.

Czym jest leasing samochodów?

Leasing samochodów jest formą ich dzierżawy. Polega na przekazaniu przez leasingodawcę prawa do korzystania z pojazdu na określony czas uzgodniony w umowie w zamian za ratalne opłaty (raty leasingowe). Ponadto leasingobiorcy przysługuje również prawo do wykupienia auta po wygaśnięciu umowy.

Wynajem długoterminowy – co to takiego?

Długoterminowy wynajem samochodu polega na dzierżawieniu go od wynajmującego. Podobnie jak w przypadku leasingu, umowa zawierana jest na określony czas. Przeważnie jest to 12 miesięcy, lecz okres ten może być dłuższy lub krótszy. W ramach umowy najemca zobowiązuje się do płacenia czynszu za użytkowanie pojazdu, nie płaci jednak za serwis i ubezpieczenie. Po zakończeniu umowy oddaje auto do wypożyczalni. W Polsce działa niejedna tego rodzaju wypożyczalnia aut. Kraków, Wrocław, Warszawa czy Gdańsk to tylko przykłady miast, gdzie można z omawianej usługi korzystać. Świadczą ją różni operatorzy, np. iPanek S.A. Gdzie szukać ich wypożyczalni aut? Kraków lotnisko to jeden z wielu punktów wynajmu, jakie firma ma w Polsce. Łatwo je znaleźć za pomocą specjalnej wyszukiwarki na stronie firmowej.

Wynajem długoterminowy czy leasing?

Najważniejsza różnica pomiędzy leasingiem a długoterminowym wynajmem odnosi się do limitu kilometrów, jakie może przejechać dane auto. Limity są bardzo zróżnicowane – w zależności od marki i modelu samochodu. Trzeba się zastanowić, z jaką częstotliwością będzie użytkowany pojazd. Zakup auta w leasingu wiąże się z możliwością nabycia dodatkowych usług – ich ceny zwykle podlegają negocjacji. Umowy wynajmu cechuje natomiast spora elastyczność – występują rozmaite ich warianty. Klient wybiera ten, który mu najbardziej odpowiada, np. pakiet z ubezpieczeniem lub tylko wynajem.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *