Waga i młotek sądowy
Porady

5 sytuacji, w których pomoc adwokata jest niezbędna?

Problemy z prawem to nie jedyny powód, by skorzystać z pomocy prawnika. Jest wiele powodów, dlaczego warto po takie wsparcie sięgnąć. Znajomość litery prawa w wielu sytuacjach okazuje się zbawienna i może uchronić przed złymi decyzjami. Szeroko pojęte doradztwo, czy sporządzanie pism urzędowych i oświadczeń czy negocjacja umów to także rola pełnomocnika, poza reprezentowaniem w sądzie w sprawach karnych i karno-skarbowych.

Sprawa karna – domniemanie niewinności jest zawsze najważniejsze

Choć w sprawach karnych oskarżonemu może zostać przydzielony obrońca z urzędu, to jednak nie musi korzystać z tej opcji, jeśli ma własnego pełnomocnika. W takiej sytuacji można liczyć na większe zaangażowanie w sprawę i znalezienie wszelkich możliwości obrony, oczywiście w ramach prawa. Każdy oskarżony w sprawie jest potencjalnie niewinny, a zadaniem adwokata jest udowodnienie, że tak właśnie jest przed sądem. Sprawa karna nie musi dotyczyć najcięższych przestępstw. Lekarz oskarżony przez pacjenta o błąd w sztuce może skorzystać nie tylko z adwokata, ale również obrońców posiłkowych, którzy są specjalistami w danej dziedzinie i mogą wyrazić rzetelną opinię w danej kwestii. Na ich wiedzę może powołać się adwokat broniąc swojego klienta. Sprawy karne mogą dotyczyć bardzo wielu różnorodnych dziedzin życia społecznego czy rodzinnego, jednak dobry adwokat potrzebny jest zawsze w sytuacji, gdy ostracyzm społeczny, w tym medialny przeważa nad rzetelnym przeanalizowaniem sprawy. Choć sędzia nigdy nie powinien działać pod presją i być niezależny, to jednak zdarzają się sytuacje, kiedy mamy do czynienia z niesprawiedliwymi wyrokami, stąd pomoc adwokata jest niezbędna.

Spór spadkowy – pomoże Ci prawnik

Kwestia testamentu zawsze budzi różne emocje. Często spadkobiercy czuja się pokrzywdzeni działem spadku. Problemem bywa termin i sposób wypłacenia zachowku, a także sposób zabezpieczenia poprzez ustanowienie hipoteki. Wszelkie spory dotyczące spraw spadkowych można rozwiązać przed rozprawą sądową, w ramach negocjacji. W nich mogą uczestniczyć profesjonalni adwokaci reprezentujący każdą ze stron. Polecane jest także skorzystanie z mediacji. W przypadku wyboru tej formy można podpisać ugodę finalizującą wszystkie ustalenia.

Oskarżenie o mobbing

W przypadku, gdy pracownik oskarża zwierzchnika czy pracodawcę o mobbing niezbędna jest pomoc prawna. Bywają sytuacje, gdy były pracownik, zwolniony zgodnie z prawem, w ten sposób chce się mścić na byłym pracodawcy. Oczywiście adwokat może pomóc także osobie pokrzywdzonej uzyskać korzystne dla niej rozwiązanie sprawy, czyli uznanie mobbingującego za winnego zarzucanych mu czynów i wymierzenie mu stosownej kary.

Sporządzanie umowy dotyczącej założenia spółki

Jak już wspomnieliśmy zakres działań adwokata jest naprawdę spory i zajmuje się szeroko pojętym doradztwem prawnym. Zatem można zgłosić się do adwokata w przypadku zawierania umowy spółki prawa handlowego. Wszystkie kwestie muszą zostać zawarte w umowie, a prawnik pomoże odpowiednio ją sformułować. Najlepiej jeśli prowadząc firmę zdecydujesz się na usługi pełnomocnictwa w sprawach prawnych. Dzięki temu będziesz mieć zdecydowanie mniej pracy, a wszystkie wątpliwości będziesz kierować do kancelarii prawnej. Szukając adwokata z województwa podlaskiego, warto zajrzeć na stronę bialystok-adwokaci.eu.

Sprawa o zadośćuczynienie

Choć w wielu sytuacjach odszkodowanie wypłacane jest z ubezpieczenia, to jednak np. sprawcy wypadku drogowego można wytoczyć sprawę o zadośćuczynienie. Tutaj oczywiście trzeba skorzystać z usług doświadczonego prawnika. Dzięki temu będzie można uzyskać korzystne rozstrzygnięcie, które być może w pewnym stopniu zrekompensuje to co się stało.

Jest bardzo wiele sytuacji, kiedy pomoc adwokata jest niezbędna. Warto zatem znaleźć dobrą kancelarię adwokacką, która ma dobre opinie i zajmuje się danym zakresem prawa. Człowiek bez wykształcenia prawniczego w wielu sytuacjach może nieświadomie sobie zaszkodzić, dlatego przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, warto skonsultować się z prawnikiem, choćby w ramach organizowanych darmowych porad.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *