Wybierz monitor 4K i dobierz go do swoich potrzeb
Technologia

Monitor 4K – dobierz go do swoich potrzeb

Monitory 4K podbijają rynek. Urządzenia te można już kupić za przystępną cenę – warto przemyśleć taki zakup, by cieszyć się doskonałą jakością obrazu. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, szukając modelu idealnego do swoich potrzeb.

Monitory 4K – duża przestrzeń robocza

Ten rodzaj monitora ma szerokie grono zwolenników – każdy, kto na nim pracować, oglądał film lub koncert czy też grał, wie, że monitor 4K zdecydowanie intensyfikuje wrażenia estetyczne podczas szeroko rozumianej rozrywki oraz wpływa na komfort pracy.

Potwierdzą to między innymi profesjonalni gamerzy, programiści, graficy czy analitycy danych. Rozdzielczość 4K gwarantuje dużą przestrzeń roboczą – na takim ekranie można bez problemu zmieścić wiele pasków narzędzi czy przyborników, lepsze są też parametry ważne podczas pracy – jak realistyczne kolory czy ostrość tekstu.

Rozmiar matrycy ma znaczenie

Nie kieruj się jednak tylko ceną monitorów komputerowych w rozdzielczości 4K – najtańszy model może nie spełnić Twoich oczekiwań. Oglądając różne modele, warto wziąć pod uwagę kilka czynników i parametrów – jednym z nich jest rozmiar matrycy. Nie ma możliwości, by docenić zalety i czerpać radość z oglądania treści 4K na monitorze o rozmiarze matrycy na przykład 24 cale. Lepszym wyborem będą monitory komputerowe 4K 27”-32”. W mniejszych nie obejdzie się bez skalowania, dlatego najbardziej polecamy modele 32”, gdyż zagwarantują świetny odbiór wizualny wyświetlanych treści.

Jaka matryca będzie dobrym wyborem?

Dostępne są różne rodzaje matryc – najpopularniejsze to TN, IPS i VA. Te pierwsze cechują się m.in. krótkim czasem reakcji, ale nie zagwarantują doskonałej jakości obrazu, kontrastu ani odwzorowania kolorów. Jeśli chcesz kupić monitor 4K o dużym rozmiarze matrycy, zrezygnuj już na wstępie z TN. Wybór między VA a IPS zależy od tego, czy najważniejsza jest dla użytkownika głębia kolorów czy może wysoki kontrast lub inne parametry – wiele zależy od naszych upodobań, potrzeb i przeznaczenia monitora. Wiele osób poszukuje modelu uniwersalnego, który sprawdzi się w pracy, ale zapewni też niezwykłe wrażenia podczas oglądania serialu. Jest to świetny monitor dla graczy.

Ergonomia monitora

Ważnym parametrem jest również ergonomia monitora – zarówno w pracy, jak i do rozrywki. Warto zatem upewnić się, że podstawa sprzętu pozwala na duży zakres regulacji położenia, by każdy użytkowników mógł go ustawić idealnie do własnej budowy, wzrostu i pozycji przy biurku.

Ochrona wzroku

Zarówno gamerzy, jak i osoby korzystające z monitora w pracy, spędzają przy nim kilka godzin dziennie, dlatego warto zainwestować w model, który posiada odpowiednie parametry świecenia i zadba o nasz wzrok. Wybrane modele są wyposażone w specjalne funkcje ochrony oczu – zwróć uwagę na modele z certyfikatem Eye Comfort 2.0 wydanym przez TUV.

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *