Smart band podczas ćwiczeń
Porady,  Technologia

Smartband – inteligentna komunikacja ze smartfonem… i Twoim zdrowiem

Urządzenie – gadżet, które staje się coraz bardziej popularne – smartband. To inteligentna opaska o wyglądzie zbliżonym do zegarka, która łączy w sobie między innymi zalety krokomierza, smartwatcha, pulsometru i analizatora snu. A dodatkowo możesz połączyć ją ze swoim smartfonem. Dlatego smartband często nazywany jest opaską fitness. Czy warto zainteresować się takim sprzętem?

Do czego można wykorzystywać smartbanda?

To niepozorne, małe urządzenie, jak na swoje rozmiary potrafi bardzo dużo. Wszystko dzięki wbudowanym sensorom i modułom, które potrafią monitorować aktywność użytkownika zarówno w dzień, jak i w nocy, podczas snu. Wszystkie zebrane dane przesyłane są bezprzewodowo do smartfona – najczęściej za pośrednictwem bluetooth.

Dane, które znajdą się w smartfonie są następnie przetwarzane przez specjalną, zwykle dedykowaną dla konkretnej marki, aplikację. Umożliwia to śledzenie swoich osiągnięć i określenie efektywności przebiegu ćwiczeń oraz trybu dnia. Oczywiście możesz pobrać na swój telefon inne aplikacje służące do śledzenia aktywności i spróbować sparować je z opaską, albo połączyć je z programem podstawowym. Pamiętaj jednak, że ściąganie wielu aplikacji niesie za sobą wiele ryzyk – nie chodzi tylko o możliwość pobrania wirusa, ale także o znaczne spowolnienie działania poprzez zajęcie dużej ilości pamięci. Aby tego uniknąć, zainstaluj przy okazji dobrego antywirusa, z funkcją optymalizacji działania urządzenia. Może być to na przykład znany i lubiany Norton 360.

A więc do czego można wykorzystać opaskę fitness połączoną ze smartfonem? Przede wszystkim do zwiększenia efektywności treningów oraz do automotywacji. Każdy smartband – niezależnie od modelu – posiada trzy podstawowe funkcje: liczenie kroków, mierzenie pokonanego dystansu, a także umożliwia liczenie spalonych kalorii. To jednak nie koniec możliwości tych małych urządzeń.

Producenci tworzą coraz to nowe modele opasek, które różnią się od siebie ilością dodatkowych funkcji. Najczęściej spotykanymi są:

  • pomiar tętna
  • monitorowanie jakości i czasu snu
  • wbudowany moduł GPS umożliwia śledzenie pokonanej trasy
  • monitorowanie tempa
  • alarm/budzik
  • mierzenie czasu aktywności
  • przypominanie o treningu
  • wyświetlanie stanu pogody
  • wyświetlanie powiadomień ze smartfona np. informacji o przychodzącym połączeniu, wiadomości, czy też komunikatach z portali społecznościowych

Warto także wspomnieć, że większość smartbandów posiada moduły, które pozwalają na wybór rodzaju aktywności. Takie rozwiązanie zostało stworzone dla osiągnięcia jeszcze lepszych odczytów z danej aktywności. Najczęściej pojawiają się takie aktywności jak: bieganie, spacer, rower, pływanie i siłownia, czyli wszystko mogące wspomagać odchudzanie.

Z opaski możesz korzystać jak ze zwykłego zegarka – wyświetla datę i godzinę. Część z nich ma możliwość zmiany paska, co sprawia, że smartbandy stają się bardzo uniwersalne. Będą pasować zarówno na jogging, jak i na oficjalne spotkanie.

Jak wybrać najlepszego smartbanda dla siebie?

Tutaj ważne będzie Twoje indywidualne zapotrzebowanie. Każdy prowadzi inny tryb życia, dlatego powinien szukać smartbanda z funkcjami, jakie będą mu potrzebne. Jest kilka konkretnych rzeczy, których obecność w opasce powinieneś przemyśleć.

  1. Pasek – smartband to urządzenie, z którego prawdopodobnie będziesz korzystać przez całą dobę. A co za tym idzie – zwróć uwagę na materiały z jakich został wykonany. Dobrym wyborem będzie gumowy, elastyczny pasek – nie uczula, jest miła dla skóry, a dodatkowo odporna na zachlapania i wytrzymała.
  2. Wodoszczelność – ta funkcjonalność będzie Ci bardzo potrzebna jeżeli zamierzasz mierzyć swoje treningi pływackie na basenie. Istnieją opaski całkowicie wodoszczelne, z którymi można pływać, a nawet nurkować. Jeśli jednak nie zamierzasz pływać w opasce, wystarczą smartbandy odporne na zachlapania np. podczas mycia rąk czy podczas kąpieli pod prysznicem.
  3. Ekran – część treningów być może będziesz wykonywać na zewnątrz – dlatego przyda się czytelny ekran z odpowiednią jasnością, który pozwoli na odczytywanie informacji na opasce nawet w pełnym słońcu.
  4. System operacyjny – wybierając opaskę zwróć uwagę na jej dopasowanie do systemu operacyjnego jaki posiada Twój smartfon (iOS, Android). To bardzo ważne, aby urządzenia dało się ze sobą sparować.

Przedziały cenowe dotyczące smartbandów są bardzo szerokie – dlatego dobrze jest określić stopień zaawansowania opaski, w stosunku do swoich potrzeb. Wersje budżetowe w zupełności wystarczą amatorom i osobom chcącym zrzucić nadprogramowe kilogramy. Za droższymi rozwiązaniami powinni rozejrzeć się wszyscy, którzy potrzebują bardzo precyzyjnych pomiarów. Innymi słowy – wybór smartbandów jest tak duży, że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *