Szkło, produkcja szkła
Rozwój,  Technologia

Technologiczne aspekty związane z produkcją szkła

Szkło towarzyszy nam, odkąd tylko pamiętamy. Jest czymś, bez czego tak właściwie nie można sobie wyobrazić życia – przede wszystkim ze względu na jego szerokie zastosowanie w niemal każdej branży przemysłu. Ale jak można je poprawnie zdefiniować, w jaki sposób powstaje i dlaczego stanowi tak ważny element w naszym życiu codziennym? Wszystkie z powyższych tematów zamierzamy poruszyć w naszym krótkim artykule.

Czym tak właściwie jest szkło glass?

Szkło jest substancją, która znajduje się gdzieś pomiędzy ciałem stałym a cieczą – choć jej kruchość i sztywność wskazują na bycie tą pierwszą, nieuporządkowana struktura każe skłaniać się ku drugiej. Szkło znane jest przede wszystkim z pewnego stopnia przezroczystości, zależnej od proporcji i dobrania składników używanych do jego powstawania. Najbardziej powszechne, używane w szybach, zapewnia 90% przepuszczalności promieni światła.

Jak przebiega produkcja szkła?

Szkło glass produkowane jest w zakładach, które w branży są określane jako huty szkła – dopiero po zakończonym procesie produkcji trafiają do hurtowni szkła, skąd z kolei wyruszają w dalszą podróż do klienta docelowego.

Jak zatem powstaje szkło?

Otóż szkło powstaje poprzez topienie piasku, wapienia i sody w olbrzymiej temperaturze, sięgającej nawet 1573 stopni Celsjusza. Po takiej akcji jest ono chłodzone (natychmiast po ogrzaniu) i w takiej formie trafia, do tak zwanej wanny szklarskiej, gdzie z kolei znów się je topi, tym razem w temperaturze równej, ale nieprzekraczającej 1500 stopni Celsjusza. W ten sposób uzyskuje się swoistą masę, która jest potem formowana, by zostać w dalszej kolejności poddana procesowi cięcia na odpowiednie porcje. Te z kolei trafiają do odpowiedniej maszyny, która z kolei musi dostosować je do odpowiedniego wyglądu poprzez nadanie ich odpowiednich kształtów.

Dodatkowa obróbka

Choć szkło, po przejściu wyżej wspomnianego procesu, nadaje się już do zastosowania w niektórych branżach, najczęściej konieczna jest jego późniejsza obróbka. Często chodzi tutaj o piaskowanie, które polega na zmatowieniu całej powierzchni, uzyskanego w czasie produkcji szkła, wskutek czego jego powierzchnia staje się nieprzezroczysta – bardzo często wykorzystuje się to do tworzenia różnego rodzaju wzorów, które nadadzą wnętrzu unikalnego wyglądu. Jest też stosowana do tworzenia najróżniejszych gadżetów, których podstawowym elementem składowym jest właśnie szkło.

Szkło może również zostać poddane procesowi hartowania i laminowania, co z kolei pozwala na uzyskanie tak zwanego szkła optiwhite – idealnie przezroczystego, charakteryzującą się znacznie większą przepuszczalnością promieni świetlnych, niż cała reszta. Szkło to, jak sama nazwa sugeruje, jest idealne – ze względu na obniżoną zawartość żelaza w masie szklanej, nie posiada zielonego odcienia. Ten wariant szkła oferuje hurtownia szkła https://www.rkglass.pl/produkty/optiwhite/.

Szkło, szkalne ściany
Źródło: Pixabay.com

Gdzie wykorzystuje się szkło?

Szkło optiwhite (a także inne jego rodzaje), stało się czymś tak powszechnym, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę, w jakich branżach tak naprawdę się z nim spotykamy i jakie produkty powstają na jego bazie. Dlatego też warto zwrócić uwagę, że szkła używa się do:

  • produkcji waty szklanej, coraz chętniej wykorzystywanej do izolacji cieplnej,
  • produkcji butelek szklanych – znanych z tego, że nie psują i modyfikują smaku i zapachu przechowywanej substancji, co potwierdzi każda hurtownia szkła,
  • tworzenia okien – szyby okienne to oczywiście szkło – jest to zdecydowanie jego najczęstsze zastosowanie, obecne w absolutnie każdym gospodarstwie domowym,
  • wytwarzania soczewek i pryzmatów w przemyśle optycznym – to dzięki niemu widzimy lepiej i to za jego sprawą jesteśmy w stanie korygować wady wzroku;
  • dekorowania wnętrz – lustra powstają również ze szkła; to coraz chętniej wykorzystuje się również przy innego rodzaju aranżacjach wnętrz.

Podsumowanie

Choć szkło występuje w wielu różnych odmianach (takich, jak chociażbyszkło optiwhite), można je wszystkie zebrać do ogółu mówiąc, że są bardzo ważne w życiu każdego z nas – mimo, że nie zawsze to odczuwamy. Właśnie z tego względu każda hurtownia szkła ma wciąż ręce pełne roboty.

Jeden komentarz

  • Asteria

    Mi to najbardziej szkło podoba się we wnętrzach. Sama chciałabym dom z oszklonymi ścianami i szklanymi dodatkami wewnątrz 🙂 to jest tak elegancki materiał, że na prawdę warto go wykorzystać w domowych aranżacjach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *