Porównanie technologi budowy konstrukcji domu
Planując zbudowanie własnego domu, stajemy przed niemałym wyzwaniem. Nie tylko musimy się dowiedzieć, jak sprawdzić czy działka jest budowlana oraz przemyśleć wszystkie koszty budowy domu zestawiając je z maksymalnym budżetem, jaki będziemy mogli na to przeznaczyć, ale też zastanowić się nad wszelkimi innymi aspektami budowy domu. Od czego więc zacząć, by w tym wszystkim się odnaleźć?
Jak sprawdzić czy działka jest budowlana?
Rzeczą absolutnie podstawową w procesie budowy domu jest określenie, czy działka budowlana rzeczywiście jest tą, na której możemy się wybudować. Najlepszą sytuację mamy w momencie, gdy znajduje się ona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który wyznacza cele miasta, związane z zagospodarowaniem danej działki.
Tyczy się to przede wszystkim tych obszarów, które znajdują się w większych miastach, a które mogą już być zaplanowane pod przemysł, park czy usługi. Plan zagospodarowania możemy pobrać z Internetu i dobrze by było, gdybyśmy to zrobili zanim w ogóle kupimy działkę.
Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana jeśli nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
Najprostszym sposobem będzie spojrzenie na jej bezpośrednie sąsiedztwo. Jeżeli na przykład wokół niej znajdują się domy jednorodzinne, najprawdopodobniej również i na niej takowy może powstać. Przymusem w takim przypadku jest jednak uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Bez niego nawet nie planujmy budowy domu, która po prostu może okazać się niemożliwa.
Jeżeli już wybraliśmy działkę budowlaną, możemy zastanowić się nad określeniem technologii, w której nasz dom powstanie. Więcej informacji związanych z właściwym procesem kupna działki znajdziemy na http://www.pieknydom.eu/jak-sprawdzic-czy-dzialka-jest-budowlana.
Technologia murowana – tradycja przede wszystkim!
Jeżeli chodzi o budowę domu, technologia murowana jest tą najczęściej wykorzystywaną – w szczególności w domach jednorodzinnych. Ściany wykonuje się w niej z wybranych przez siebie materiałów konstrukcyjnych, w tym zazwyczaj z betonu komórkowego, nieco rzadziej z ceramiki oraz silikatów, które łączy się za pośrednictwem zaprawy. Fundamenty powstają w sposób tradycyjny, podobnie, jak zadaszenie.
Koszty budowy domu za pośrednictwem technologii murowanej są zazwyczaj najniższe, jednak czas powstawania jest jednocześnie najdłuższy, porównując go z innymi metodami. Jeżeli więc nam się nie spieszy, jest to opcja godna rozpatrzenia.
Technologia drewniano-szkieletowa
Budowa domu przy wykorzystywaniu technologii szkieletowej, popularnej zwłaszcza w Kanadzie, zakłada rozpoczęcie całego procesu od przygotowania szkieletu z drewnianych belek, wypełnionych uprzednio materiałem termoizolacyjnym. To ten właśnie szkielet jest głównym elementem nośnym. Ściany powstają zazwyczaj z materiałów drewnopodobnych, które są bardzo lekkie, ale i zapewniają bardzo dobrą izolacyjność cieplną.
Technologia ta gwarantuje nie tylko niskie koszty budowy domu, ale też bardzo dużą szybkość jego wykonania (zazwyczaj cały proces trwa około trzech miesięcy). Poza przygotowaniem i wylaniem fundamentów nie robimy tutaj również nic „mokrego i brudzącego” – nasz plac budowy wygląda tutaj zatem nienagannie.
Technologie nowoczesne
W zależności od tego, na co tak naprawdę pozwala nam nasza działka budowlana, możemy postawić na technologie bardziej nowoczesne, które wraz z postępem czasu stają się coraz bardziej zróżnicowane. Do najpopularniejszych obecnie zalicza się:
- domy modułowe – powstają w fabryce na podstawie modułów, które są potem łączone w całość na fundamentach (przygotowanych przez nas samych);
- domy z paneli – ich budowa polega na złożeniu paneli (przygotowanych w fabryce) w całość – coś na zasadzie domku z kart; do nas należy przygotowanie fundamentów i zadaszenie;
- domy prefabrykowane – powstają niemal w całości w fabryce, a na placu budowy są składane w całość przez fachowców; można tutaj projektować wszystko „po swojemu”, gdyż bazują na naszym projekcie.
Rozwiązania nowoczesne mają jeden wspólny plus – pozwalają zbudować dom naprawdę bardzo szybko, często nawet w przeciągu zaledwie kilku dni, co jest czymś nieosiągalnym dla konkurencji. Choć koszty budowy domu którąś z metod nowoczesnych są bardzo konkurencyjne, jego eksploatacja może się okazać nieco droższa.
Jeden komentarz
Bartosz
Domy modułowe – niesamowite rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy chcą oszczędzić czas i pieniążki. Zaletą domów modułowych jest też to, że w czasie ich realizacji nie ma znaczenia pogoda, zatem można je właściwie w każdej porze orku budować 🙂