kobieta siedząca przed komputerem na wykładzie online robiąc notatki
Rozwój

Studia online – czy mogą być efektywną formą kształcenia?

Zdobycie wykształcenia daje nam szansę na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Dzięki ukończonym studiom mamy lepszą pozycję na rynku pracy i możemy liczyć na stabilną i dobrze płatną pracę. Niestety, nie każdy z nas ma możliwość studiowania w tradycyjny sposób. Odległość od uczelni, sytuacja rodzinna lub finansowa często nie pozwala nam nie tylko na studia dzienne, ale także na zaoczne.

Na szczęście, nie oznacza to, że musimy rezygnować ze swoich marzeń o edukacji. Rozwiązaniem, które proponuje nam coraz więcej uczelni w naszym kraju, są studia online. Na czym polegają? Kiedy będą dobrym wyborem? Czy studiowanie w ten sposób może być efektywne? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Jak sama nazwa wskazuje, studiowanie online odbywa się za pośrednictwem Internetu. Osoby, które decydują się na taką metodę kształcenia, otrzymują od uczelni dostęp do specjalnego panelu, za pomocą którego mogą słuchać wykładów, brać udział w ćwiczeniach, rozmawiać z wykładowcami, czy wykonywać zadania. Nie ma konieczności udawania się na częste spotkania na uczelni – student pojawia się jedynie na egzaminach oraz spotkaniach, które pozwalają na konsultacje w kwestiach, w których zmaga się z trudnościami lub wątpliwościami. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie sporej ilości czasu niezbędnego np. na dojazdy oraz pieniędzy.

Kiedy wybór studiów przez Internet jest dobrym pomysłem?

Studia online to idealne rozwiązanie dla osób, które są aktywne zawodowo i muszą poszukiwać sposobów na oszczędność czasu. Sprawdzają się również w przypadku tych, którzy nie chcą wyprowadzać się do innego miasta lub zależy im na oszczędności środków, które należałoby wydać na dojazdy czy wynajęcie mieszkania. Coraz częściej wybierane są również przez osoby, które chcą podróżować, poznawać świat i potrzebują możliwości uczenia się w dowolnym miejscu na ziemi.

Czy studia online mogą być efektywną formą kształcenia?

Wielu studentów, którzy zastanawiają się nad wyborem studiów online, obawia się, że nie będą w stanie za ich pomocą przyswoić wiedzy tak skutecznie, jak podczas tradycyjnego kształcenia. Nie jest to prawdą. Wiedza, która przekazywana jest za pomocą takiej formy edukacji, jest ta sama. Wszystko zależy więc wyłącznie od zaangażowania i pilności studenta.

O czym warto pamiętać decydując się na studia online?

Studia online to spora swoboda, ale również i zagrożenie. Studenci sami wybierają czas, w którym skupią się na nauce, co może doprowadzić do powstania zaległości, z którymi trudno będzie im się uporać. Dlatego też wybierając ten rodzaj studiów musimy pamiętać o systematyczności i wyznaczyć sobie czas w tygodniu, który poświęcimy na naukę. Warto unikać jednorazowych, długich godzin spędzonych przed monitorem. O wiele lepiej sprawdza się uczenie się w kilku krótszych seriach, co pozwoli nam efektywniej zapamiętać informacje.

Jak widać, nowoczesna forma kształcenia, jaką są studia online, to ciekawa alternatywa, stworzona dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą studiować w tradycyjny sposób. Co więcej, decydując się na studiowanie przez Internet możemy efektywnie zdobywać wiedzę, podobnie jak podczas tradycyjnych wykładów i ćwiczeń.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *