Wybieranie ubezpieczenia odpwiedniego dla siebie
Porady

Pomocna dłoń w ubezpieczeniach

Zakłady ubezpieczeń oferują szeroką gamę ubezpieczeń, z których każde różni się składkami, świadczeniami, regulaminem i dodatkowo podmiotem, dla którego jest oferowane. W tym świecie potrzebny nam jest ktoś, kto pomoże nam dobrać odpowiednie ubezpieczenie dla nas.

Ubezpieczenia

Zakłady ubezpieczeń to przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą ze zezwoleniem w zakresie ubezpieczeń osobowych, majątkowych i reasekuracji na podstawie umowy, które zobowiązuje się do odpowiedniego świadczenia w razie wystąpienia skutków zdarzeń losowych. Umowa, którą ubezpieczyciel zawiera z ubezpieczonym, różni się w każdym przypadku. Zakłady ubezpieczeń swoją ofertę specjalnie dostosowują do klienta, którym może być nie tylko człowiek, ale również też firma. Często mamy możliwość negocjacji umowy z ubezpieczycielem o czym nie zawsze możemy wiedzieć.

Ubezpieczenie natomiast jest to obowiązek dokonania świadczeń, który przyjmuje ubezpieczyciel na rzecz ubezpieczonego. Wykonuje on ten obowiązek poprzez wypłacanie świadczeń, czy odszkodowań z funduszu, który tworzony był z wnoszonych przez ubezpieczonych składek. Taka umowa ubezpieczenia, uregulowana została w Kodeksie Cywilnym. Przez nią ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie. Oczywiście w zależności od umowy, wypadek, w którym ubezpieczyciel takowe świadczenie wypłaca jest często ściśle określony. Ubezpieczyciel zobowiązuje się opłacać składki.

W tym skomplikowanym świecie musi odnaleźć się broker ubezpieczeniowy. Jego zadaniem jest reprezentowanie interesów swojego klienta i znalezienie ubezpieczenia idealnego pod jego kryteria. Jest on rodzajem pośrednika ubezpieczeniowego, może być osobą fizyczną lub prawną (czyli przedsiębiorstwem). Broker ubezpieczeniowy pośredniczy pomiędzy klientem a ubezpieczycielem. Klient brokera przekazuje mu pełnomocnictwo, które pozwala mu negocjować z zakładem ubezpieczeń, starając się o najlepszą ofertę dla swojego klienta. Identyfikuje on ryzyko, doradza w zakresie ubezpieczeń, ale również uczestniczy w zarządzaniu i wykonaniu umowy ubezpieczenia.

Broker przyjmuje na siebie szukanie idealnej oferty ubezpieczalni, dla swojego klienta, który zdecydował się skorzystać z jego usług. Wynagrodzenie za jego prace wypłacane może być na dwa różne sposoby. Choć w Polsce legalna, i dozwolona przez ustawodawcę jest tylko jedna. Formą nakazaną w Polsce jest kurtaż brokerski, czyli prowizja zawarta w składce za umowę ubezpieczenia, bądź do niej doliczana. Wynagrodzenie dla brokera wypłacane jest w pełni przez osobę ubezpieczoną, a nie przez towarzystwo ubezpieczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *