maszyny
Rozwój

Mechanika i budowa maszyn – USOS PRz – perspektywy zawodowe

Styczność z urządzeniami mechanicznymi jest nieunikniona. Każdy z nas ma możliwość korzystania z rożnego rodzaju urządzeń, które w znacznym stopniu wpływają na komfort naszego życia. Dziś słów kilka o kierunku studiów mechanika i budowa maszyn oraz tym, na ile perspektywiczny jest wybór tej drogi kształcenia.

Ciągły rozwój technologiczny

Ze względu na postępującą z każdym rokiem technologię, branża budowy maszyn głośno informuje o silnym zapotrzebowaniu na specjalistów w tej gałęzi rynku. Zewsząd słyszy się apel do młodych ludzi, aby wybierali kierunek mechanika i budowa maszyn, gdyż jest to niezawodna perspektywa na przyszłość. Ta ścieżka edukacji przeznaczona jest dla wszystkich tych, którzy interesują się technologią, mają zamiłowanie do ścisłych przedmiotów oraz posiadają konstruktorski zmysł. Może to właśnie Ty podejmiesz to wyzwanie?

Co znajdziemy w programie studiów – USOS PRz

Studiując kierunek mechanika i budowa maszyn, student zyska możliwość zdobycia gruntowej, rzetelnej wiedzy, związanej między innymi z:

  • elektrotechniką,
  • materiałoznawstwem,
  • projektowaniem i konstruowaniem maszyn.

Program kształcenia jest niezwykle obszerny.

Studia na Politechnice Rzeszowskiej

Rzeszowska uczelnia wyższa może poszczycić się, nie tylko wysokim poziomem kształcenia,ale także innowacyjnym podejściem do studiów na omawianym kierunku. Program kształcenia stworzony jest tak, aby móc wykształcić specjalistów dysponujących w przyszłości szerokim aparatem umiejętności oraz niemałą wiedzą. W systemie USOS PRz znajdziemy dokładny opis tej drogi edukacji, z podziałem na studia inżynierskie I-go stopnia oraz studia magisterskie – II-go stopnia.

Jak zostać inżynierem na kierunku mechanika i budowa maszyn?

Oczywiście podstawą dostania się na studia w tym kierunku są wyniki z egzaminu maturalnego. Na ich podstawie odbywa się cały proces rekrutacji i zostaje podjęta decyzja o tym, czy dany kandydat zostanie przyjęty. Zatem, już na etapie liceum, warto podjąć decyzję o tym, jakie studia wybierzemy w przyszłości. Dzięki temu będziemy w stanie wystarczająco przygotować się do egzaminu dojrzałości.

W systemie USOS PRz mamy dokładną rozpiskę najważniejszych informacji dotyczących kierunku mechanika i budowa maszyn. Każdy z zainteresowanych jest w stanie sprawdzić większość informacji, nawet, gdy nie posiada indywidualnego konta w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów.

3,5-letnie studia inżynierskie dają także możliwość wyboru różnych specjalizacji. Są to:

  • alternatywne źródła i przetwarzanie energii,
  • pojazdy samochodowe,
  • komputerowo wspomagane wytwarzanie,
  • programowanie i automatyzacja obróbki.

Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie.

Co oferują studia magisterskie?

Podobnie jak w przypadku studiów inżynierskich, zajęcia w tym kierunku na Politechnice Rzeszowskiej prowadzi Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa. Do wyboru są następujące specjalizacje:

  • alternatywne źródła i przetwarzanie energii,
  • pojazdy samochodowe,
  • komputerowo wspomagane wytwarzanie,
  • programowanie i automatyzacja obróbki,
  • inżynieria medyczna,
  • napędy mechaniczne.

Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa oferuje także inne kierunki kształcenia, które podobnie jak mechanika i budowa maszyn, są właściwą alternatywą na przyszłość. Program związany z innymi kierunkami w tej jednostce dostępny jest w systemie USOS PRz.

Perspektywy pracy – na co mogą liczyć absolwenci kierunku mechanika i budowa maszyn?

inżynier
Źródło: Pixabay.com

Wachlarz możliwości zaskakuje. Po tak rozwojowym kierunku, żaden absolwent Rzeszowskiej Politechniki nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy. Ciągłe zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży sprawia, że pracodawcy z uśmiechem na twarzy witają specjalistów w progach swoich firm, oferując im satysfakcjonujące wynagrodzenia.

Absolwenci kierunku mechanika i budowa maszyn uważani są ze elitarną grupę zawodową, która rozwijać może swoje skrzydła tak w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Jeśli chodzi o miejsca pracy, kończąc studia na tym właśnie kierunku, znajdziemy pracę w:

  • jednostkach projektowych, technologicznych i konstrukcyjnych,
  • przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego,
  • organizacjach produkcji i automatyzacji procesów technologicznych,
  • jednostkach akredytacyjnych.

Możliwości jest wiele, a wybór tej edukacji kształcenia może być spełnieniem Twoich marzeń. Już dziś wpisz w wyszukiwarkę frazę „Usos PRz” i dowiedz wszystkiego na temat tego kierunku studiów.

Jeden komentarz

  • Wiktor

    Trzeba mieć łeb jak sklep, nie oszukujmy się. Chciałem dostać się na ten kierunek, ale niestety…nie nadaje się chyba. Zazdroszczę tym, którzy maja możliwość studiowania mechaniki i budowy maszyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *